Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

9.209
10.6949
12.6415

...
Magazin

Uma Thurman hayatının en karanlık sırrını açıkladı

Quentin Tarantino'nun yönetmenliğini üstlendiği 'Ucuz Roman' ve 'Kill Bill' isimli filmlerde aldığı rollerle tanınan Uma Thurman (51), yıllar sonra bir itirafta bulundu. Thurman, ABD'nin Teksas eyaletinde çıkan ve büyük tartışmalara yol açan kürtaj yasasına göndermeler yapan bir makale kaleme aldı. O makalede de 20'li yaşlarının sonunda kazayla hamile kaldığını ve bebeğini aldırdığını ilk kez açıkladı. Uma Thurman, Bu sırrı ifşa ederek kazanacak hiçbir şeyim yok, ancak kaybedecek çok şeyim olabilir diye yazdı ve kimsenin gönüllü olarak kürtaj masası başlatmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

O dönemde ailesinden uzakta yaşadığını ve yeni bir işe başlamayı planladığını anlatan oyuncu, Ne yapmam gerektiğini öğrenmek için çok uğraştım. Bebek sahibi olmak istiyordum ama nasıl? Diğer kadınlara karşı umutlu ol Ünlü oyuncu, bir yandan yıllar önce aldığı bu kararın yarattığı boşluğu gözler önüne sererken, diğer yandan kendini koruyamamaktan utanan kadınlara umut rehberi olabileceğini söyledi. Uma Thurman makalesinde "Sizi temin ederim ki hiç kimse bilerek ve isteyerek kendini ameliyat masasında bulmaz" cümlesiyle bunun kolay bir karar olmadığını vurguladı. 

Çocukluk fantezisi Uma Thurman, makalesinde, konuyu ailesiyle görüştükten sonra zor bir karar verdiğini ve çocuğu aldırdığını açıkladı. O sırada hissettiklerini bir çocukluk annelik fantezisi olarak nitelendiren Thurman, Kariyerimin başındaydım, kendi sıradan evim bile yoktu diye yazdı. Daha sonra konuyu ailesiyle görüştüklerini ve hamileliği sonlandırmanın doğru seçim olacağına karar verdiklerini de sözlerine ekledi. Ben üzgün değilim Thurman, kürtaj kararının kendisini üzdüğünü belirtirken, geriye dönüp baktığında seçimden pişman olmadığını da söyledi. Son dönemde Teksas eyaletinde çıkan kürtaj yasası büyük tepki çekti. 

Yasanın yürürlüğe girmesiyle, Texas'ta 6 haftayı geçmiş bir gebeliğe son veren ya da buna yardımcı olan herkes hakkında dava açılabilecek. Altı haftalık bu süre birçok kadın için hamileliğinin fark edilmesi zor olduğundan bu yasa ile eyalet sınırları içinde kürtaj yasaklanmış olacak. Kadın hakları grupları Yüksek Mahkeme'ye yaptıkları başvuruda yasanın yürütmesinin durdurulmasını talep etti fakat mahkeme dörde karşı beş oyla bu kararı almayı reddetti. 

ABD Başkanı Joe Biden'de Texas'ta kürtajı büyük oranda yasaklayan yasanın yürütmesinin Yüksek Mahkeme tarafından durdurulmamasına tepki gösterdi. Biden, mahkemenin tutumunu anayasal haklara eşi görülmemiş bir saldırı olarak nitelendirdi ve kürtaj hakkı için tam bir mücadele sözü verdi. ABD Adalet Bakanlığı da 10 gün önce bu yasaya karşı kamu davası açtı. Öte yandan Uma Thurman, ilk evliliğini 1990-1992 yılları arasında ünlü aktör Gary Oldman ile gerçekleştirmişti. Thurman, daha sonra da 1998'de oyuncu Ethan Hawke ile nikah masasına oturmuştu. Maya ve Levon Roan adında iki çocuğu bulunan ikili, 2004 yılında boşanmıştı. Thurman aynı zamanda eski nişanlısı Arpad Buson dan 9 yaşındaki kızı Luna'nın annesidir.