Pfizer-BioNTech aşısı çocuklar için onaylanıyor: FDA tarih verdi

Pfizer ve BioNTech aşısı ABD başta olmak üzere pek çok ülkede 16 yaş ve üzeri kişiler için kullanım onayı almıştı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) direktörü Rochelle Walensky, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada aşının çocuklar için onay alacağı tarih olarak Mayıs ortasını işaret etmişti. FDA'nın kullanım onayı vermesinden kısa bir süre sonra CDC'nin de tavsiye kararını açıklaması bekleniyor.
 

MODERNA VE JOHNSON JOHNSON DA YÜRÜTÜYOR


Çocuklar için aşıya kullanım onayı verilmesi, sürü bağışıklığını artırmanın yanında çocuklarının hastalığa yakalanmasından endişe eden aileleri de rahatlatacak.
 

11 YAŞ ALTI 2022'DE AŞILANACAK


Pfizer ve Moderna'nın daha küçük yaş grubundaki çocuklar için de çalışmaları sürüyor. 6 aylıktan 11 yaşa kadar olan çocuklarda denemeler yapan iki şirket, 11 yaş altındaki çocukların 2022 başında aşılanmaya başlanmasını öngörüyor. Yapılan bu denemeler sonucunda aşının çocuklar arasında corona virüsüne karşı yüzde 100 koruma sağladığı belirtildi. Pfizer CEO'su Albert Bourlar, amaçlarının çocukları önümüzdeki okul yılı öncesinde aşılamak olduğunu vurguladı.