Mısır'la yeni mekanizmalar oluşturmaya çalışıyoruz

PENÇE ŞİMŞEK VE PENÇE YILDIRIM HAREKATLARI


Sivillerin, tarihi eserlerin hedef alındığına dair terör örgütü ve kaynağı belli olmayan odakların yapmış olduğu propaganda var. Bu konuda sivil insanlar ve kültür değerleri karşısında yüksek hassasiyet vardır. PKK terör örgütünün orada bulunması, Irak anayasasına ve egemenliğine de aykırıdır. Keşke Irak bunları oradan çıkarabilseydi o zaman bu operasyonu yapmaya gerek kalmayacaktı.
 

PERFORMANS ARTIRMA


ZİYARETİ: (Kahire ve Trablus’a eş zamanlı ziyaretler) Senkronize değil iki ayrı konu. Cumhurbaşkanımızın Libya’nın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyeti çok yüksek. Dışişleri Bakanımız, Savunma Bakanımız, MİT Başkanımız oraya bir ziyarette bulunuyorlar. Mısır la ise yeni mekanizmalar oluşturmaya çalışıyoruz. Dışişleri Bakan yardımcısı başkanlığında bir heyet Kahire ye bu sebeple gidiyor. Akdeniz deki meseleler başta olmak üzere bölgedeki güvenlik meseleleri, gaz aramayla alakalı anlaşmalar gibi konuların konuşulması gerekiyor. Mısır la Türkiye arasında diyalog mekanizmasının bundan sonra daha performanslı bir şekilde geliştirilmesine yönelik ziyaret olarak görebiliriz.
 

CUMHURBAŞKANININ EKSİK BIRAKTIĞI BİR ŞEY YOK 

 

Bu kararı alanlar, bölgedeki normalleşmeyi ortadan kaldıran Ermeni diasporasının tutsağı bir karar ortaya koymuş oldular. Hiç kimsenin elinde buna soykırım diyecek ne tarihi ne de hukuki bir gerçeklik var. Avrupa açısından daha dramatik bir durum. Cumhurbaşkanımızın yapması gereken ve eksik bıraktığı bir şey yoktur. Burada en güçlü şekilde faaliyetler yürütülmüştür. Avrupa, vicdan konusundaki cari açığını Türkiye ye dönük bu iftiralarla kapatmaya çalışıyor.