...
Ekonomi

Hobisini işe dönüştürüp, modelleme hamuru ihracına başladı

Hobi namına ilgilenilmiş bulunduğu itici seramik sanatında beğenilen ithal hamurları ehliyetsiz ve fiyatlı bulan Ankaralı Nurhan Durukan, evvela şahıs modelleme hamurunu geliştirdi, sonra da diyar dışına satmaya başladı. Durukan, şahıs geliştirdiği modelleme hamurunu imal ederek ihraç etmeye başlamasının öyküsünü anlattı. Seramik sanatıyla müşterek belediyenin açmış bulunduğu kursla tanıştığını ve bu sanatı baş döndürücü sevdiğini tamlayan Durukan, emek harcamaları esnasında baş döndürücü müşterek tomar hamur tükettiğini aktardı. 

Kullanılan hamuru Türkiye'de olmadığı düşüncesince fakat faziletli fiyatlarla diyar dışından alabildiğini tamlayan Durukan, bunun üstüne modelleme hamuru istihsal tamir etmek düşüncesince evde çalışmalara başladığını dile getirdi. Bu çalışmayla diyar dışından mevrut hamurlardaki nice eksikliği de gidermeyi hedeflediğini tabir fail Durukan, evimizdeki denemeleri esnasında özellikle benzeri kazanmak neredeyse ailesinden iri dayanak gördüğünü kaydetti. 

Durukan, eşinin iş durumunda etkin mühendislerle müşterek Ar-Ge emek vermesi başlattığını belirterek, şunları söyledi: "Evde şeb yarıları uyanıp yeniden yine ayrıksı reçeteler hazırlamaya başladım. O reçetelerin kararında baş döndürücü elleme müşterek hamur elde ettim. Türkiye'ye mevrut nice hamurun, fırında meydana getirilen polimer killerin ve bizim yaptığımız seramik hamurun, nice hamurun reçetesini birleştirerek hepsini kullanılabilir şekle getirdim. Kimin, ne gerçekleştirmek istiyorsa benim hamurumdan yapabileceğini imtihan ettim ve bu hedefime de erişince KOSGEB'e başvurdum." Durukan, geliştirdiği ürünün nice testten geçerek özellikle "oyuncak imtizaç belgesi" kazanmak üzere, baş döndürücü sayıda millî ve arsıulusal sertifikaya ehil bulunduğunu vurguladı. Ardından geliştirdiği modelleme hamurunu üretmeye başlayarak Türkiye'de bunu yapmayı başaran evvel can bulunduğunu kail Durukan, "akıllı hamur" söylediği ürününü şu şekilde anlattı: "2 sene derece sergen ömrümüz var. Kırılmıyor, esnek, dayanıklı. Havada kuruyor, fırınlanmıyor. O yüzden kullanımı çok çok daha rahat. Esnek olduğu için bütün çalışmalar çok daha kolay yapılabiliyor. Bu bizim elbette ayrıcalığımız. Diğer eksiksiz araştırdığım hamurların bütünü kesinlikle fırınlanıyor yahut baş döndürücü kırılgan oluyor." Durukan, elde etmiş bulunduğu hamurun diyar dışındaki benzerlerinden baş döndürücü elan faik özelliklere ehil bulunduğunu söyleyerek, "Ben müşterek Türk hanımı namına 60 yaşlarında onlardan baş döndürücü elan elleme müşterek hamur yaptım." dedi. 

Ürününü 5 ülkeye ihraç etmeye başladı Üretim için fazla israf etmeden "yalın" bir fabrika kurduğunu aktaran Durukan, 8'i kadın olmak üzere 12 kişilik bir ekip oluşturduğunu belirtti. Durukan, evvel özellikle sadece anne renklere ehil hamurlar ürettiklerini ve böylecene 28 nitelik yelpazesine ulaştıklarını paylaşarak, şimdiye derece 5 ülkeye dış satım yaptıklarını ve bunlardan en büyüğünü Rusya'ya gerçekleştirdiklerini tabir etti. Durukan, Rusya haricinde Hollanda, İspanya, Ukrayna ve Azerbaycan'a da dış satım yaptıklarını belirtti. Amacının, ürününü özellikle Avrupa ve Amerika kazanmak neredeyse halk dünyaya ihraç kılmak bulunduğunu kaydeden Durukan, şunları söyledi: 

"Neden müşterek Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk mülkü orada raflarda olmasın? Benim hayatımda tek devir ara vermek yok. Kendi yapım da bunu yansıtıyor işimde. Sürekli çalışkanımdır. Bir şey üretmek için sürekli araştırma yaparım. Ben normalde gailesiz müşterek insanoğlu değilim. Herkesin tekaüt bulunduğunu yaşta ego işe başladım ve pandeminin en biçimsiz vaktiyle başladım." Modelleme hamurunun yararlanma piyasasının baş döndürücü serbest bulunduğunu özetleyen Durukan, hamurun möble sektöründe, çiçek aranjmanında, dekorasyonda, hulliyat tasarımında, minyatür, mozaik ve yontu sanatında ve elan nice değişik bölgede kullanılabildiğini dile getirdi. Farklı yararlanma sahalarına hususi gereç takımları üreteceklerini tabir fail Durukan, ürününün diyar içi ve diyar dışındaki nice sanatçıdan mükemmel derece aldığını laflarına ekledi. Durukan, modelleme hamuruyla meydana getirilen işlerden kişilerin yarar sağlayabildiğine ayraç ederek, bunun artması düşüncesince toplumsal günah projeleri yaptıklarını ve baş döndürücü elleme arka dönüşler aldıklarını da bildirdi.

İlgili Haberler