Belçika'da AstraZeneca aşısı 55 yaş üstü kişilere uygulanacak

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, AstraZeneca aşısının 55 yaşından gençlere yapılmasını en az 4 hafta boyunca askıya aldıklarını duyurdu. Vandenbroucke, kararın ülkedeki aşılama kampanyasını çok çok etkilemeyeceğini belirterek, "Şu anda 65 yaş üstü kişilerle belli hastalıkları olanların aşılanmasına odaklanıyoruz. Hastalığı bulunanlar da zaten daha çok ileri yaştakilerden oluşuyor." dedi. 

Dört haftanın sonunda değerlendirme yapacaklarını aktaran Vandenbroucke, Avrupa İlaç Ajansı ve AstraZeneca firmasından bu süre içinde değişik yaş gruplarının durumuyla alakalı daha iyi bir analiz almayı beklediklerini ifade etti. Bazı Avrupa ülkeleri, kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından geliştirilen aşının kullanımını askıya almış veya yaşa göre sınırlandırmıştı. 

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı, aşıyla alakalı incelemenin sonucunda, AstraZeneca aşısının faydalarının risklerinden çok olduğunu tekrarlayarak, kanda alışılmadık şekilde görülen pıhtılaşmalarla aşı arasında bir "bağlantı" bulunduğunu ancak bunun "çok nadir görülen yan etkiler" olduğunu bildirmişti.